Planowanie i aranżacja wnętrza w domu czy mieszkaniu, to ekscytujący i pełen emocji czas. Nie brakuje wtedy jednak wyzwań i podejmowania decyzji. Prędzej, czy później, projektując swoje wnętrze, przyjdzie moment na wybór: czym udekorować okno. Sprawdź, jakie masz opcje.

Mocne strony firan

Firanki nadają pomieszczeniu przytulnej, domowej atmosfery. Są dostępne w różnorakich kształtach i rozmiarach. Mamy wybór między długimi i krótkimi, prostymi i marszczonymi. Są firanki podpinane na spinkę oraz z falbanami. Odpowiednio dobrana firanka wpasuje się w różne style aranżacji wnętrz. Warto też wspomnieć, że są łatwe w utrzymaniu czystości, ponieważ wystarczy wrzucić je do pralki. Dobrze wyglądają w przestronnych i wysokich pomieszczeniach.

Rolety rzymskie razem z firaną

Praktyczna rola zasłon

Zasłony, jak nazwa wskazuje, osłaniają wnętrze mieszkania przed widokiem z zewnątrz, zapewniając tym poczucie intymności. Wersja zaciemniająca stanowi też ochronę przed ostrym światłem wschodzącego słońca, zwłaszcza w sypialni. Jeśli obok naszego okna znajdują się jakieś elementy, które nam się nie podobają, np. rury czy kaloryfer, możemy użyć zasłon do ich zakamuflowania.

Co może przeszkadzać?

Niektórym firany i zasłony kojarzą się z niemodną, przestarzałą dekoracją. Jeśli posiadamy kota lub psa, zdarza się, że firanki zostają uszkodzone przez naszego pupila i wyglądają nieestetycznie. Takie wiszące tkaniny absorbują też zapachy, co okazuje się niekomfortowe, zwłaszcza gdy przygotowujemy smażone potrawy albo coś nam się przypali.

Charakterystyka rolet

Rolety, podobnie jak franki, dostępne są wielu różnych kolorach, wzorach, wymiarach oraz wykonane są z różnych materiałów. Mogą pełnić funkcję dekoracyjną, ochronną przed słońcem oraz osłaniać okna przed wzrokiem sąsiadów Roleta pasuje do większości wnętrz, jednak najchętniej stosowana jest w aranżacjach nowoczesnych. Dobrze sprawdza się w małych pomieszczeniach, bo nie zabiera przestrzeni. Kolejna zaleta: możesz otwierać okno, bez odsłaniania go.

Minusy rolet

Rolety uwydatniają i eksponują ramy okienne i parapety. Niektóre egzemplarze mogą okazać się nietrwałe i zwyczajnie spadać. Utrzymanie czystości rolet wymaga czyszczenia ręcznego.

A gdyby nie musieć wybierać?

Zarówno zasłony, jak i rolety mają swój urok, więc być może zastanawiasz się nad połączeniem tych dwóch elementów. Nie ma problemu. Ważne, aby jedne i drugie się uzupełniały, czyli były wykonane z materiałów, pasujących do siebie kolorystyką i wzornictwem. Takie połączenie może okazać się piękną dekoracją i praktycznym rozwiązaniem.

1 Comment

Leave a comment