Firanki są tak mocno zrośnięte z polską kulturą, że trudno jest sobie wyobrazić okna bez nich. Wszyscy pewnie znamy uczucie nieokreślonego niepokoju, kiedy na zewnątrz robi się ciemno, a firanki i zasłony zdjęliśmy do prania. Jednak musimy pamiętać, że nie pełnią one tylko funkcji użytkowej, lecz także dekoracyjną i to, jakie wybieramy, ma ogromne znaczenie na prezentację całego pomieszczenia. Dlatego ważne jest, by firanki dobierać z myślą o stylu, w jakim urządziliśmy dom czy mieszkanie.

Firanki w stylu skandynawskim

Styl skandynawski już od kilku lat cieszy się ogromną popularnością w polskich domach. W przestrzeniach urządzonych w ten sposób dominują jasne, pastelowe kolory. Praktyczne wskazówki dotyczące aranżacji wnętrz w stylu skandynawskim dostępne są na blogu https://sonito.pl/. Najczęściej jest to biel czy szarość. W jego ojczyźnie rezygnuje się z firan czy zasłon. Natomiast w Polsce praktycznie niemożliwe jest tak rygorystyczne trzymanie się zasad stylu skandynawskiego, ponieważ znacznie ważniejsze jest dla nas zadbanie o prywatność. Jakie więc wybrać firanki?

Firanki powinny być delikatne, minimalistyczne i jak najbardziej przeźroczyste. W zależności od dokładnego wystroju wnętrza dobrze będzie się prezentować czysta biel lub delikatnie złamana subtelną szarością czy chłodnym beżem. Możemy zdecydować się na takie materiały jak tiul, woal czy markizeta. Doskonale sprawdzi się także cienki, miękko opadający ku podłodze len, który wpisuje się w naturalny klimat stylu skandynawskiego.

Firany w stylu boho

Styl boho cieszy się podobną popularnością jak styl skandynawski, choć jest jego przeciwieństwem. Pomieszczania urządza się, korzystając z naturalnych materiałów, ale znajduje się w nich znacznie więcej ozdób – na przykład narzut, poduszek czy roślin.

Dobierając firanki do pomieszczeń w stylu boho, możemy sobie pozwolić na większą swobodę. Materiał, z jakiego zostaną wykonane, powinien być naturalny i pozbawiony błyszczących nitek, za to można śmiało zrezygnować z bieli. Firany mogą być ozdobione frędzlami i pomponami, które wydają się kwintesencją sylu boho. Również całe firanki mogą mieć taki charakter – bardzo dobrze sprawdzą się firany makarony lub makramy.

Od czasu do czasu zmieńmy coś w naszym mieszkaniu – wybierzmy nowe firanki

Firanki w stylu urban jungle

Styl urban jungle staje się w ostatnim czasie coraz popularniejszy. Jego kwintesencją jest nagromadzenie roślin zielonych, które niejednokrotnie uzupełniają roślinne wzory na elementach dekoracyjnych, także na tapetach czy zasłonach.

W pomieszczeniach urządzonych w tym stylu najczęściej można spotkać firanki nie dłuższe niż do parapetu, a często także podwiązane, by odsłonić rośliny ustawione na parapecie. Jeśli wybraliśmy dekoracyjne, wzorzyste zasłony w firanach lepiej postawić na spokojny model. Dobrym wyborem mogą być na przykład firany z markizety. Natomiast do zasłon o jednolitym kolorze możemy dobrać mocniej wyróżniające się firany. Z roślinnym motywem czy nawet kolorowym nadrukiem.

Firany w stylu industrialnym

Industrialne lofty urządzone są najczęściej w kontrastujących kolorach. Dominuje w nich biel, szarość i czerń. Podstawowym materiałem wykończeniowym jest beton, a w wystroju można znaleźć wiele metalowych elementów. Industrialne pomieszczenia cechują się także wysokimi sufitami i dużymi oknami, które trudno jest sobie wyobrazić w połączeniu z firanami.

Jeśli w takich wnętrzach musimy zdecydować się na firany ze względu na zachowanie prywatności, dobrym wyborem są długie firany w odcieniach szarości. Najlepiej by były wykonane z bawełny lub lnu.

Firany w stylu glamour

Wnętrza urządzone w stylu glamour są pełne przepychu. Najczęściej meble o dość prostej formie stanowią tło dla błyszczących i ekskluzywnych dodatków. Dlatego dobór dekoracji okiennych stanowi dość duże wyzwanie, by z jednej strony nie uzyskać efektu kiczu, a z drugiej strony, by nie stworzyć zbyt dużego kontrastu.

W takich wnętrzach możemy postawić na firany z koronki lub jedwabne. Mogą być dekorowane błyszczącą nitką czy delikatnie skrzącymi się w świetle drobnymi kryształkami. Możemy także wybrać prosty, elegancki materiał, który nabierze charakteru dzięki ciekawemu podpięciu. Ważne, by firanki nie były zbyt zwiewne, dlatego nie najlepszym pomysłem jest tiul czy woal.

Firany w stylu retro

Styl retro, określany też jako vintage, ostatnio jest jednym z najmodniejszych w wystroju mieszkań. Bardzo często można spotkać salony, które przypominają styl PRL-u, przede wszystkim dzięki charakterystycznym meblom.

Firany powinny być dostosowane do konkretnej epoki, na której wzorujemy nasz wystrój. Dlatego wybór materiału może się wahać od tiulu czy woalu aż do żakardu. Zawsze jednak sprawdzą się nowoczesne, proste, białe firany, które w delikatny sposób uzupełnią wnętrze, szczególnie to wzorowane na latach 80.

1 Comment

Leave a comment